Derin Gündem
HV
04 MART Pazartesi 01:23
Advert

ORDU BÜYÜKŞEHİRDE GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNE GEÇİT YOK

Ordu’da ana arterler üzerinde yönetmeliğe aykırı asılarak çevre ve görüntü kirliliğine yol açan reklam panoları, afiş ve totemler kaldırıldı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-03-2023 16:29   Güncelleme : 07-03-2023 16:29
ORDU BÜYÜKŞEHİRDE GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNE GEÇİT YOK

Belirlenen ilan ve reklam alanlarının dışında izinsiz olarak asılan pankart ve afişleri kaldıran Ordu Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, görüntü kirliliğini engellemek için cadde ve sokaklardaki elektrik direkleri, bahçe duvarları, otobüs durakları gibi alanlara asılan afiş ve bildirileri topladı. Şehrin muhtelif yerlerinde görüntü kirliliği oluşturan ve haksız rekabete neden olan afiş ve pankartlarla ilgili işletmelere uyarıda bulunan Zabıta ekipleri uyarılara rağmen izinsiz afiş ve reklam panosu bulundurmaya devam eden 83 işletme ile ilgili Kabahatler Kanunu’nun 42’nci maddesi uyarınca işlem uyguladı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi zabıta Müdürlüğü ekipleri, afiş asılmaması yönünde sık sık uyarı yapıp, yasak olmasına rağmen elektrik direklerine, trafolara, ağaçlara, duvarlara, bulvarlara afiş asanlara yönelik denetim gerçekleştirdi. Yapılan denetimler sonucunda ekipler, afişleri bulunduğu yerden kaldırırken, uyarıları dikkate almayanlar hakkında da 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 42. maddesi gereğince işlem uyguladı. Çevre kirliliğine neden olan materyaller ise ya imha ediliyor ya da geri dönüşüme kazandırılıyor.

Denetimlerin titizlikle sürdürüldüğünü belirten Zabıta Müdürlüğü ekipleri, zor durumda kalmamak için esnaf ve işletmelerin faaliyetlerini kanun ve yönetmeliklere uygun şekilde yürütmelerini isteyerek, bu konuda duyarlı olmaya davet etti. Denetimlerin 19 ilçede devam edeceğinin altını çizen yetkililer afiş veya pankart asma işleminin, yasal çerçevede yapılması için Belediyelere kişi veya kurumların yazılı başvuru yapmaları gerektiğinin de altını çizdiler.

AdminAdmin

YORUMLAR